Reklama

"SŁOWO"

informacyjno-polit. dziennik konserwatywny ukazujący się 1882-1919 w Warszawie; do 1887 red. (potem do 1889 kierownik działu kult.) H. Sienkiewicz; drukowało przez 5 lat w odcinkach Trylogię, zyskując wielką popularność; krzewiło patriotyzm, tradycje ziemiańskie, także hasła pracy organicznej; po 1905 pismo stało się organem Stronnictwa Polityki Realnej.

Reklama

informacyjny dziennik konserwatywny ukazujący się 1922-39 w Wilnie; zał. i red. S. Mackiewicz ps. Cat, który z prowincjonalnej gazety uczynił pismo ogólnopolskie, czytane zwł. dla jego artykułów wstępnych i felietonów oraz tekstów J. Mackiewicza (brata), T. Bujnickiego, K. Pruszyńskiego, J. Wyszomirskiego, K. Zbyszewskiego, M. Zdziechowskiego i in.; V 1926 pismo zdecydowanie poparło przewrót J. Piłsudskiego, ale w latach 30. ostro krytykowało jego rządy, za co S. Mackiewicz został internowany w Berezie Kartuskiej; 1938 "S." należało do pism najczęściej konfiskowanych przez cenzurę; 1929-32 prowadziło dodatki: "Trybuna Akademicka", "Żagary", "Wilcze Zęby", w których pisali H. Dembiński, Cz. Miłosz, J. Putrament i in.; I-VI 1940 w Paryżu wydawane jako tygodnik.

Powiązane hasła:

POLSKA. PRASA, ZBYSZEWSKI, POLSKA. LITERATURA. OKRES PO 1976, JESKE-CHOIŃSKI, PRUSZYŃSKI, PETLURA, MACKIEWICZ, ZBYSZEWSKI, MACKIEWICZ, SIENKIEWICZ

Podobne hasła:

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama