MACKENZIE

część Gór Skalistych na terytorium Jukonu (płn. zach. Kanada); ciągną się na dł. ok. 800 km od granic Kolumbii Bryt. do rz. Porcupine; stanowią dział wodny między dorzeczem Mackenzie (na wsch.) i rz. Jukon (na zach.); najw. szczyt MacBrian (2762 m); w okresie II woj. świat. odkrycie ropy naft., budowa rurociągu zaopatrującego bazy marynarki USA na wybrzeżu Pacyfiku; Park Nar. Nahanni (od 1872).

Reklama

rzeka, jeden z gł. elementów systemu wodnego Ameryki Płn., wypływa z Wielkiego Jez. Niewolniczego (zach. Kanada), płynie na płn., wpada do O. Arktycznego (M. Beauforta); dł. 1708 km, szer. od 3 do 6 km; dorzecze (wraz z wielkimi jeziorami) obejmujące kanad. stany Alberta i Kolumbia Bryt., jest słabo zaludnione; odległość od centrów przemysłowych utrudnia wykorzystanie rzeki w celach energetycznych; nieliczne tamy i elektrownie na dopływach (Stare, Talon).

Powiązane hasła:

NIEWOLNICZE WIELKIE JEZIORO, NELMA, PÓŁNOCNO-ZACHODNIE TERYTORIA, FITZROY, NIEDŹWIEDZIE WIELKIE JEZIORO, ARKTYKA, APACZE, DAWSON, ARKTYCZNE MORZE, MACKENZIE

Podobne hasła:

Encyklopedia Internautica

Reklama

Reklama

Reklama