dziennik radziecki zał. 1912 w Petersburgu z inicjatywy W.I. Lenina; pierwsze legalne pismo o profilu marksistowskim adresowane do robotników Rosji, nieoficjalny organ bolszewików; do 1917 ukazywała się nieregularnie, pod kilkakrotnie zmienianymi tytułami, w nakładzie ok. 40 tys. egz.; od 1918 centralny organ partii komunistycznej wydawany w Moskwie; po II woj. świat. osiągała nakład 9 mln egz., zyskała znaczenie wpływowej instytucji politycznej; w artykułach redakcyjnych prezentowała oficjalne poglądy kierownictwa KPZR; zatrudniała kilkuset dziennikarzy na terenie całego ZSRR i kilkudziesięciu korespondentów w ważniejszych krajach świata; po 1986 - w ramach i "głasnosti" - ostro atakowana przez opozycję demokratyczną, utraciła na znaczeniu; związana z Komunistyczną Partią Rosji (kontynuatorką KPZR); 1996 zawieszona.
tygodnik społeczno-polityczny i kulturalny, wydawany 1881-1915 w Warszawie pod red. A. Świętochowskiego; początkowo czołowy organ pozytywistów warszawskich, od 1905 reprezentował organizacje postępowej i liberalnej inteligencji (Związek Postępowo-Demokratyczny, Polskie Zjednoczenie Postępowe).
konspiracyjny miesięcznik ideowo-programowy wydawany IV 1942 - V 1944 w Warszawie przez kręgi bezpartyjnej inteligencji katolickiej, a także podczas powstania warszawskiego.
POLEWOJ, PRIMAKOW, ŚWIĘTOCHOWSKI, POLSKA. PRASA, BOGUSŁAWSKI Władysław, LUKREC, FRANKO Iwan, CHALDEJ Jewgienij, , BUCHARIN Mikołaj Iwanowicz- PRAWDA, SYNONIM: sama prawda,...
- PRAWDA, klasyczna definiuje...
- PRAWDY POLAKÓW, swego rodzaju katechizm...